Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Pulmonologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego. Wiele takich schorzeń bardzo pogarsza jakość życia, a ich leczenie jest czasochłonne i nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Pojawiają się jednak nowe metody terapeutyczne, a ich opracowanie możliwe było dzięki badaniom klinicznym.
Czym zajmuje się pulmonologia?
Pulmonologia to dziedzina medycyny poświęcona układowi oddechowemu. Zajmuje się rozpoznawaniem chorób, ich leczeniem oraz profilaktyką, dlatego wizytę u pulmonologa zaleca się także osobom, które jeszcze nie doświadczają żadnych objawów, ale znajdują się w grupie ryzyka, na przykład z powodu pracy w szkodliwym środowisku lub palenia papierosów.
Najczęściej rozpoznawane i leczone schorzenia to astma oskrzelowa, zapalenie płuc oraz oskrzeli, gruźlica, obturacyjny bezdech senny, odma płucna, choroby alergiczne układu oddechowego, mukowiscydoza, pylica płuc. Konsultacje pulmonologiczne wskazane są także przy nowotworach obejmujących płuca.
Dlaczego badania kliniczne w zakresie pulmonologii są tak ważne?
Leczenie chorób układu oddechowego nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Szczególnie trudne dla pacjentów są choroby przewlekłe oraz alergie, bo bez odpowiedniej terapii praktycznie niemożliwe jest normalne funkcjonowanie – objawy są często na tyle uciążliwe, że utrudniają wykonywanie pracy i przeszkadzają w wypoczynku. Na tego typu choroby zapadają także dzieci.
W Clinical Best Solutions prowadzone są badania kliniczne, dzięki którym możliwe staje się opracowanie skuteczniejszych metod terapeutycznych. Udział pacjentów jest tutaj kluczowy, ponieważ tylko w ten sposób da się ocenić skuteczność nowego rozwiązania oraz jego skutki uboczne. Choć pacjenci niezaznajomieni z tematyką badań klinicznych miewają niekiedy pewne wątpliwości, badania te są obecnie bardzo bezpieczne dla uczestników i odbywają się zawsze w zgodzie z dobrą praktyką kliniczną.
Czy warto wziąć udział w badaniu?
Pacjenci, którzy kwalifikują się do badania klinicznego w dziedzinie pulmonologii, są pod stałą opieką specjalistów, nie grozi im więc pogorszenie stanu zdrowia. Przez udział w badaniach zyskują za to dostęp do nowatorskich metod leczenia chorób układu oddechowego, dlatego mają szansę szybciej wrócić do zdrowia i łagodniej przechodzić swoje dolegliwości.