Troska o akumulator to coś, o czym należy pamiętać niezależnie od zaistniałych okoliczności. Warto jednak mieć świadomość tego, że zdarzają się różne sytuacje, co najlepiej widać w przypadku samochodów ciężarowych.

Punkt widzenia użytkowników

Przede wszystkim należy wiedzieć, że użytkownicy samochodów ciężarowych oczekują od akumulatorów więcej niż ludzie, którzy kierują samochodami osobowymi. Dzieje się tak, dlatego że w przypadku samochodów ciężarowych nie chodzi tylko o uruchomienie silnika. Ważna jest także energia podczas odpoczynku w kabinie. Akumulatory przeznaczone do samochodów ciężarowych mają za zadanie dostarczanie energii do dużej liczby urządzeń podczas postoju. Do tego dochodzi też wymaganie w zakresie wysokiej odporności na drgania.

Na dodatek akumulatory w samochodach ciężarowych muszą mierzyć się z ekstremalnymi obciążeniami. Ponadto często mamy do czynienia z pracą w parach. Zresztą analogiczną sytuację można zaobserwować przy pracy autobusów. Ważne jest też to, że ewentualne uszkodzenie akumulatorów powinno nieść za sobą wymianę obydwu urządzeń. Serwis tir to w takim przypadku po prostu konieczność. Poza tym może zdarzyć się tak, że ktoś traktuje akumulator rozruchowy niczym podręczną elektrownię. Jeśli kogoś interesują lampy czy dodatkowe kolumny nagłaśniające wykorzystywane na parkingach, po prostu trzeba zastanowić się nad zakupem dodatkowego akumulatora głębokiego wyładowania.

Drugi dom kierowcy

Ważne w tym wszystkim jest też to, aby umieć postawić się na miejscu ludzi, którzy podróżują samochodami ciężarowymi. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że ciężarówka dla wielu kierowców jest po prostu drugim domem. W tirach można znaleźć telefon komórkowy, laptop, lodówkę czy nawet odbiornik telewizji satelitarnej. Każde z tych urządzeń wymaga prądu. Prądu, który ciągnięty jest z akumulatorów. Jeśli się o tym zapomni, pewnie nieodzowny okaże się serwis samochodów ciężarowych. Ponadto właściwe użytkowanie ciężarówek to nie tylko wydłużenie żywotności – to także zmniejszenie kosztów utrzymania samochodu.

Bardzo ważne jest też to, że akumulatory do ciężarówki trzeba utrzymywać w czystości. Szczególnie istotne jest to, aby na akumulatorach nie znaleziono żadnych śladów elektrolitu. Akumulatory mają być suche, natomiast kanały odpowietrzające drożne. Słupki powinny być czyste, z kolei klemy muszą dokładnie przylegać do powierzchni. Istotne jest również to, aby mieć na wyposażeniu areometr do sprawdzania gęstości elektrolitu. Prawidłowa gęstość elektrolitu to 1,28 g/cm3. Kiedy gęstość jest niższa, akumulatory ładuje się za pomocą prostownika.

Przechowywanie nieużywanego akumulatora

Musimy także pamiętać o akumulatorach nieużywanych. Odpowiednia dbałość o te akumulatory nie jest łatwa.

Na pewno należy uwzględnić następujące aspekty:

  • naładowane akumulatory powinno się przechowywać we właściwej temperaturze. Średnia temperatura ma nie przekraczać 15°C, natomiast w przypadku przejściowej jest to 25°C.
  • pomieszczenie musi być suche,
  • akumulator powinien zostać zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych,
  • okresowa kontrola,
  • dokładne oczyszczenie klem.

Nieużywany akumulator po okresie bezczynności ma zachować właściwości i sprawność.

Naprawa samochodów ciężarowych – gdzie?

Troska o akumulator jest niezwykle ważna i co równie istotne, trzeba pamiętać o wielu sprawach. Naturalnie należy jednak wziąć pod uwagę, że kłopotom nie zawsze da się zapobiec i nie chodzi w tym momencie wyłącznie o akumulatory. W ten sposób może pojawić się pytanie, jaki serwis ciężarówek jest najlepszym wyborem?

Czy jednak takie pytanie jest zasadne? Oczywiście nie wszystkie firmy gwarantują najwyższe standardy, ale przecież kłopoty mogą pojawić się w najmniej spodziewanym miejscu. Na całe szczęście na taką sytuację też jest rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest mobilny serwis tir https://jkserwis-szczesny.pl. Tego rodzaju serwis służy realizacji wyjazdów do awarii, które wydarzyły się w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Serwis realizowany jest po diagnozie usterki i konsultacji z kierowcą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =