Sam zakup nowoczesnego sprzętu jeszcze nie sprawi, że przedsiębiorstwo zacznie odnosić realne korzyści z komputeryzacji. Niezbędny do tego jest jeszcze system informatyczny, na którym firma będzie pracować – jak wybrać właściwe rozwiązanie i komu polecić jego wdrożenie?

Projekt wdrożenia systemu informatycznego

Instalacja nowego oprogramowania nie zawsze daje oczekiwane efekty i mimo sporych nakładów finansowych, firma wręcz traci na zmianach zamiast poprawiać swoje wyniki. Czemu tak się dzieje? Niemal zawsze tego typu problemy wynikają z błędów już na etapie projektowania, dlatego w Enicom proces wdrażania zaczyna się od rozmowy z klientem.

Po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb można przejść do wyboru odpowiedniego systemu, tak aby rzeczywiście z jego pomocą dało się zwiększyć efektywność firmy. W ocenie bardzo pomaga analiza obecnie stosowanego systemu – na tej podstawie można określić, które procesy wymagają usprawnienia, co najczęściej prowadzi do błędów bądź opóźnień w działalności przedsiębiorstwa, z jakimi wyzwaniami mierzą się pracownicy. Warto stawiać na systemy, które w przyszłości da się łatwo rozbudować – duża liczba nowych, kosztownych funkcji nie ma sensu, jeśli firma i tak z nich nie będzie korzystać. Natomiast gdy działalność firmy za jakiś czas się rozwinie, system można rozbudować o dodatkowe opcje, i tym razem będzie to już miało ekonomiczne uzasadnienie.

Jaki jest koszt wdrożenia systemu IT?

Cena zależy od wyboru konkretnego rozwiązania. Prostsze aplikacje zwykle nie są dużym obciążeniem finansowym i dość szybko się zwracają, ale bardziej skomplikowane oprogramowanie dla całego przedsiębiorstwa to już spory wydatek, dlatego należy ocenić jego przewidywaną wydajność i porównać to z wynikami, jakie firma spodziewa się osiągnąć.

Dodatkowym kosztem może być jeszcze zakup sprzętu, ponieważ posiada infrastruktura informatyczna nie zawsze jest w stanie obsłużyć nowy system IT. Trzeba się też liczyć z tym, że na etapie testowania wyjdą problemy wymagające użycia innych modułów albo dalszego rozbudowania systemu.

Nie bez znaczenia jest też sam przebieg procesu wdrażania. Enicom tak stara się zaplanować prace, aby nie zakłócało to wykonywania codziennych obowiązków, niemniej czasami może to lekko wpłynąć na zwykły rytm pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − trzy =