Dziecko po narodzeniu nie jest jeszcze w pełni rozwinięte. Nie tylko jego zmysły potrzebują czasu, by zacząć normalnie funkcjonować, również skóra, układ hormonalny, czy odpornościowy, nie są w pełni ukształtowane. Pierwsze 4 tygodnie życia maluszka to okres noworodkowy. W tym czasie dziecko dostosowuje się do otaczającego go świata, a w jego ciele zachodzi wiele zmian. To niezwykle ważny czas dla rozwoju maluszka i wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować ze specjalistą neonatologii.

Opieka neonatologiczna we wrocławskim Centrum Medycznym DCG

 • Czym zajmuje się neonatolog?
 • Kiedy należy wybrać się z dzieckiem do neonatologa?
 • Jakie choroby diagnozuje neonatolog?
 • Jak wybrać specjalistę neonatologii?

Czym się zajmuje neonatolog?

Neonatologia to specjalizacja medyczna zajmująca się opieką nad noworodkami, zwłaszcza tymi urodzonymi przedwcześnie, z niską masą ciała lub urodzonymi z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Neonatolodzy są wysoko wykwalifikowanymi lekarzami, którzy specjalizują się w diagnozowaniu, leczeniu i opiece nad noworodkami od momentu narodzin aż do momentu, gdy stan dziecka staje się stabilny i rozwija się prawidłowo. Specjaliści oceniają stan dziecka zaraz po porodzie w skali Apgar. Sprawdzają zabarwienie skóry, pracę serca, oddech, napięcie mięśni i reakcje na bodźce zewnętrzne.

Neonatolodzy są także odpowiedzialni za leczenie infekcji, stanów zapalnych oraz wad wrodzonych, które mogą wystąpić u niemowląt. Ponadto neonatolodzy pracują w zespole z innymi specjalistami, takimi jak pielęgniarki neonatologiczne, fizjoterapeuci i neonatologiczni technicy laboratoryjni, aby zapewnić kompleksową opiekę nad najmłodszymi pacjentami.

Celem neonatologii jest zapewnienie, aby każdy noworodek miał najlepszą szansę na zdrowy rozwój i przeżycie, szczególnie w przypadkach, które wiążą się z wyzwaniami zdrowotnymi. Neonatolodzy są niezwykle ważnymi członkami zespołu medycznego, który dba o zdrowie i życie noworodków, i działają z pełnym zaangażowaniem, aby zapewnić opiekę najwyższej jakości.

Jakie objawy są wskazaniem do konsultacji u neonatologa?

Objawy, które stanowią wskazanie do konsultacji u neonatologa, mogą być różnorodne i wymagają uwagi ze względu na delikatność wieku noworodka. Istotnymi sygnałami, na które należy zwrócić szczególną uwagę, są:

 • niska masa urodzeniowa,
 • brak apetytu,
 • opóźnieniem wzrostu,
 • nadmierna senność lub trudności w utrzymaniu czuwania
 • trudności w oddychaniu,
 • sinica,
 • nieprawidłowy rytm oddechowy,
 • niewłaściwy odruch ssania i połykania,
 • nawracające wymioty,
 • wysypka,
 • gorączka,
 • obrzęki,
 • zmiany w kolorze skóry.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów skonsultowanie się z neonatologiem jest kluczowe, aby zapewnić szybką diagnozę i odpowiednią opiekę dla dziecka.

Pod opieką neonatologa powinny być również dzieci urodzone przedwcześnie oraz z wadami wrodzonymi. Pomoc specjalisty jest niezbędna w opracowaniu odpowiedniej opieki nad noworodkiem.

Choroby diagnozowane i prowadzone przez neonatologa

Neonatolodzy są wyspecjalizowani w diagnozowaniu i prowadzeniu różnych chorób i problemów zdrowotnych u noworodków. Jednym z kluczowych obszarów ich pracy jest opieka nad wcześniakami, czyli dziećmi urodzonymi przed 37. tygodniem ciąży. Wśród chorób, które neonatolodzy często diagnozują i leczą, znajdują się: zespół zaburzeń oddechowych noworodka, zaburzenia metaboliczne, takie jak fenyloketonuria czy hipotyreoza, oraz wrodzone wady serca. Ponadto neonatolodzy zajmują się infekcjami, stanami zapalnymi, niedokrwistością, a także problemami neurologicznymi, takimi jak porażenie mózgowe. Ich rola jest niezwykle istotna w zapewnieniu opieki, monitorowaniu i leczeniu tych schorzeń, aby zapewnić noworodkom jak najlepsze szanse na zdrowy rozwój i przyszłość. Neonatologia to dziedzina medycyny, która wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia, aby zapewnić opiekę najmłodszym pacjentom i ich rodzinom w tym krytycznym okresie życia.

Wybór specjalisty

Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy u swojego noworodka, nie należy zwlekać. Najlepiej szybko sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Warto również pamiętać, że nie każdy pediatra jest neonatologiem, jeśli więc chcesz uzyskać profesjonalną pomoc, szukaj lekarza o tej właśnie specjalizacji.

DCG – klinika medyczna to Centrum Medyczne we Wrocławiu działające od ponad 20 lat. Możesz tu skorzystać z kompleksowej opieki i pomocy neonatologa oraz wykonać specjalistyczne badania USG. DCG oferuje wizyty i badania zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ.

Szukając specjalisty, sprawdź opinie na jego temat, a także informacje o placówce. Warto również zwrócić uwagę na lokalizację, czy personel pomocniczy, który dba o odpowiednią atmosferę wszystkich pacjentów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + trzynaście =