Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Z danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2019 roku wynika, że średnio co 8 minut ktoś w Polsce dostaje udaru. Około 70 tysięcy Polaków każdego roku musi zmierzyć się z tą chorobą. Udar jest też najczęstszą przyczyną nabytej niepełnosprawności ‒ rocznie koszty rehabilitacji osób po udarze przekraczają 200 milionów złotych. Jak powstaje udar? Co może do niego doprowadzić? Kiedy wykonać USG Doppler tętnic szyjnych? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!
Czynniki ryzyka udaru mózgu
Statystyki dotyczące udaru mózgu są niestety dość przygnębiające, a tendencje też nie są optymistyczne. Dlatego też warto poznać czynniki ryzyka tej choroby, aby móc się przed nią chronić. Do modyfikowalnych czynników wystąpienia udaru należą:
- nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza niekontrolowane;
- migotanie przedsionków;
- cukrzyca;
- choroby naczyń, szczególnie te, które przebiegają ze zwężeniem tętnicy szyjnej;
- dyslipidemia;
- otyłość;
- zespół bezdechu sennego;
- używki: papierosy, alkohol, narkotyki;
- niedoczynność tarczycy;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- przebyty udar lub przemijający atak niedokrwienny.
Wśród czynników ryzyka udaru są również te, na które pacjent nie ma wpływu, czyli m.in. wiek, płeć męska oraz występowanie udaru u najbliższych członków rodziny. Osoby, które są nimi obciążone, powinny zatem szczególnie dbać o swoje zdrowie i nie dopuścić do wystąpienia innych czynników predysponujących do udaru.
Wskazania do USG Doppler tętnic szyjnych
Ultrasonografia Doppler tętnic szyjnych jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Dzięki temu, że nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania, może być wielokrotnie powtarzana. Warto umówić się na wykonanie tego badania, gdy pacjent:
- przebył już udar lub choroba pojawiała się w rodzinie;
- często ma zawroty, bóle głowy, szumy w uszach lub omdlenia;
- skarży się na zaburzenia wzroku, pamięci i równowagi;
- choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków lub dyslipidemię;
- ma zdiagnozowane wady zastawkowe serca.
Przygotowanie i przebieg USG Doppler tętnic szyjnych
Do badania nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Warto jedynie wziąć ze sobą posiadaną dokumentację medyczną, m.in. poprzednie wyniki badań oraz wypisy ze szpitali. Badanie odbywa się w pozycji leżącej, a pacjent musi odsłonić szyję, dlatego udając się na USG, lepiej jest wybrać odzież nieutrudniającą dostępu do tej części ciała. Lekarz nakłada specjalny żel na głowicę ultrasonograficzną i przykłada ją do skóry pacjenta. Wykonując delikatne ruchy, uwidacznia badane struktury. Po włączeniu funkcji Doppler, na ekranie aparatu pojawiają się również kolory, dzięki którym badający może określić stopień zwężenia naczyń lub prędkość przepływu krwi. USG Doppler tętnic szyjnych trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Po zakończeniu badania jest ono opisywane przez doświadczonego lekarza radiologa a wynik jest dostępny niemalże od razu.
Pacjent, który przebył udar, wymaga dalszej wielospecjalistycznej opieki, aby zapobiegać ponownemu wystąpieniu choroby i zapewnić mu jak najwyższą jakość życia.