Carp Old School Bartosz Celny Już literatura z początku XX w. podaje, że karp w przeciwieństwie do większości ryb ma dobrze rozwinięty zmysł smaku dzięki poduszce podniebiennej. Wtedy też zaobserwowano, że potrafi wypluć kąski, które mu nie smakują. Jest też rybą bardzo łakomą i obżartą, ale również bardzo ostrożną przebywając na ogół w zarostach i wodach głębokich, a przy tym bardzo płochliwą. Od dawnych czasów do karmienia karpi stosowano łubin, kukurydzę, zboża i ziemniaki a w celu uzupełnienia składników mineralnych dodawano do paszy melasę. Historia firmy Carp Old School Właścicielem i pomysłodawcą jest pan Bartosz Celny. Wędkarz z ponad 35-letnim stażem. Kiedy masz nieco wolnego czasu i chcesz zrobić szybki wypad na ryby, ale nie masz zanęty – masz problem. Na rynku brakowało naturalnej zanęty. Takie problemy miało zapewne wielu wędkarzy, bowiem potrzeba kilku dni przygotowań, a nie zawsze jest czas, możliwości, umiejętności. Stąd pomysł, aby przygotować gotową naturalną zanętę i zapakować ją w taki sposób, aby można było ją przechowywać dłuższy czas. Tym bardziej że właściciel od lat do zanęcania i jako przynętę haczykową wykorzystywał ziarna wg. starej szkoły zanęcania, ponieważ to najlepsza karma dla karpia. Stąd też nazwa Stara szkoła karpia – Carp Old School. Warunkiem było przygotowanie ziaren w taki sposób, aby były one w 100% naturalne. Idea, jaka przyświecała pomysłodawcom, było stworzenie produktów, które nie będą powielały już istniejącego asortymentu. Skoncentrowano się więc na innowacyjnych surowcach poszukiwanych przez karpiarzy a stosowanych od dawna. Jako jedyna firma Carp Old School opracowała technologię produkcji i pakowania ziaren początkowo z 6-miesięcznym, a obecnie już 12-miesięcznym terminem przydatności bez stosowania jakichkolwiek konserwantów. Oficjalne otwarcie firmy odbyło się w październiku 2015 roku.

Carp Old School Bartosz Celny

Już literatura z początku XX w. podaje, że karp w przeciwieństwie do większości ryb ma dobrze rozwinięty zmysł smaku dzięki poduszce podniebiennej. Wtedy też zaobserwowano, że potrafi wypluć kąski, które mu nie smakują. Jest też rybą bardzo łakomą i obżartą, ale również bardzo ostrożną przebywając na ogół w zarostach i wodach głębokich, a przy tym bardzo płochliwą.

Od dawnych czasów do karmienia karpi stosowano łubin, kukurydzę, zboża i ziemniaki a w celu uzupełnienia składników mineralnych dodawano do paszy melasę.

Historia firmy Carp Old School

Właścicielem i pomysłodawcą jest pan Bartosz Celny. Wędkarz z ponad 35-letnim stażem.

Kiedy masz nieco wolnego czasu i chcesz zrobić szybki wypad na ryby, ale nie masz zanęty – masz problem. Na rynku brakowało naturalnej zanęty. Takie problemy miało zapewne wielu wędkarzy, bowiem potrzeba kilku dni przygotowań, a nie zawsze jest czas, możliwości, umiejętności. Stąd pomysł, aby przygotować gotową naturalną zanętę i zapakować ją w taki sposób, aby można było ją przechowywać dłuższy czas. Tym bardziej że właściciel od lat do zanęcania i jako przynętę haczykową wykorzystywał ziarna wg. starej szkoły zanęcania, ponieważ to najlepsza karma dla karpia. Stąd też nazwa Stara szkoła karpia – Carp Old School. Warunkiem było przygotowanie ziaren w taki sposób, aby były one w 100% naturalne. Idea, jaka przyświecała pomysłodawcom, było stworzenie produktów, które nie będą powielały już istniejącego asortymentu. Skoncentrowano się więc na innowacyjnych surowcach poszukiwanych przez karpiarzy a stosowanych od dawna. Jako jedyna firma Carp Old School opracowała technologię produkcji i pakowania ziaren początkowo z 6-miesięcznym, a obecnie już 12-miesięcznym terminem przydatności bez stosowania jakichkolwiek konserwantów. Oficjalne otwarcie firmy odbyło się w październiku 2015 roku.

Produkty

Pierwszym produktem, jaki powstał w historii firmy, były wiadra wypełnione gotowym do użycia ziarnem. Produkt się przyjął, więc rozszerzono ofertę o kolejne produkty.

Najważniejszą zaletą wiader jest sposób spakowania ziaren. W wiadrze oznaczonym białą lilią wodną mamy do dyspozycji trzy krążki ziaren, dwie po 5 kg i jedna 4 kg. W wiadrze oznaczonym żółtą lilią mamy dwa krążki ziaren, po 5 kg każdy. Pojemność wiader niezależnie od zawartości jest taka sama. Do krążków dodawane jest małe opakowanie ziarna do PVA. Krążki mogą zawierać samą kukurydzę o zapachu naturalnym lub aromatyzowaną, kukurydzę zmieszaną z konopiami i rzepikiem, również o zapachu naturalnym lub aromatyzowaną oraz rzepik zmieszany z konopiami. Żadna inna kombinacja wieloziarnista nie jest tak skuteczna jak połączenie kukurydzy, rzepiku i konopi. Rzepik ma małe nasiona o wyjątkowym i intensywnym zapachu. Konopie to docenione przez tysiące karpiarzy jako idealne ziarno oleiste. Kukurydza to skuteczne i smakowite ziarno uwielbiane przez karpie i stosowane od dawna. Ziarna produkowane są w następujących smakach: ananas, naturalny, banan, sco.pex, truskawka, brzoskwinia, kałamarnica, rak i suszona śliwka. Konopie plus rzepik to niezastąpiona i skuteczna w 100% zanęta stosowana niezależnie od pory roku i temperatury wody, zwłaszcza kiedy są niskie temperatury i metabolizm ryby spowalnia. Smaki: ananas, naturalny, banan, sco.pex, truskawka, brzoskwinia, kałamarnica, rak i suszona śliwka.

Gotowy produkt Carp Old School dostępny jest w kilku wariantach zapachowych: naturalny, truskawka, scopex, pink panter, brzoskwinia, śliwka suszona, ananas, banan, king squid. Cały proces wykonywany produkcji wykonywany jest we własnym zakresie, od zakupu kukurydzy po napełnianie wiader, w związku z czym firma ma pełną kontrolę nad produktem na wszystkich etapach jego produkcji.

Carp Old School oferuje fachowo wykonane i innowacyjne produkty takie jak: kukurydza, kukurydza mieszana z nasionami rzepiku i konopi, rzepik zmieszany z konopią, orzechy tygrysie, mix ziaren oraz duma i chluba firmy, czyli pizza’corn – przynęta posiadająca środek ciężkości z jednej strony – od strony ziaren, dzięki czemu jest ona dobrze zbalansowana. Takie przeniesienie środka ciężkości gwarantuje o wiele skuteczniejsze zacięcia karpia, ponieważ przy zasysaniu i wypluwaniu przynęta zawsze obraca się we właściwym kierunku. Przy zakładaniu pizza’corn należy zwrócić uwagę, aby ziarna zawsze były skierowane w dół. Wśród zalet wymienić należy również twardy rdzeń kukurydzy nasączony aromatem oraz niepowtarzalny kształt, którego karpie nie kojarzą z zagrożeniem. Pizza’corn jest produktem opatentowanym przez producenta. Produkowana jest w smaku: naturalnym, ananas, banan, sco.pex, truskawka, brzoskwinia, kałamarnica, rak i śliwka suszona.

Wielkim osiągnięciem firmy Carp Old School są dwa przyrządy niezastąpione podczas połowów w zaczepach, wśród powalonych drzew, a mianowicie Moom i Bolt. Moom pozwala na złamanie kąta „biegu” żyłki, dzięki czemu możesz łowić bez ograniczeń. Bolt zaś pomaga uwolnić (wyczepić) żyłkę tkwiącą w zaczepie pod wodą, unikając zerwania zestawu podczas holowania ryby.

Klasycznie przygotowane ziarno nie nadaje się do wrzucenia do woreczka lub siatki PVA z tego powodu, że proces produkcji tego ziarna na to nie pozwala. Są to ziarna gotowane, które należy odpowiednio przygotować, aby nadawały się do PVA. Woreczki do PVA są bardzo wrażliwe na wilgoć. Naprzeciw tej niedogodności wyszła firma, wypuszczając na rynek Mix PVA Friendly. Cechą charakterystyczną Mix PVA jest to, że nie rozpuszcza materiałów PVA, można więc sypać go do worków czy siatek rozpuszczalnych bezpośrednio z paczki. To niespotykane połączenie 8 rodzajów ziaren: kukurydzy czarnej, kukurydzy brązowej, kukurydzy białej kukurydzy żółtej, kukurydzy pomarańczowej, orzechów tygrysich, konopi i rzepiku. Niezwykłą wydajność osiągnięto się poprzez wymieszanie ziaren różnej wielkości. Ziarna są naturalnie aromatyzowane i barwione naturalnymi aromatami i kolorami oraz oferują wyjątkowy i wyrafinowany smak, taki jak: ananas, pink panter, sco.pex, truskawka, naturalny i kałamarnica.

Kolejnym produktem udoskonalanym przez producentów są łuskane orzechy tygrysie, będące przynętą haczykową. Produkt ten jest znany i stosowany w wędkarstwie karpiowym od wielu lat. Ale różnorodność kolorów i niezwykłe smaki sprawiły, że osiągnięto idealne połączenie. Ich wspaniały aromat i wielkość sprawiają, że orzechy tygrysie są jednym z najskuteczniejszych przynęt karpiowych na świecie. W ofercie firmy Carp Old School jest: Big Black Tiger – fish & chips, Yellow Tiger, White Tiger, Red Tiger, Orange Tiger, Green Tiger, Chili Tiger i Blue Tiger. Od 2020 roku w ofercie znalazły się również fermentowane orzechy tygrysie o smaku naturalnym i chili.

Jak informuje producent – sposób przygotowania ziaren gwarantuje szybkie trawienie u ryb, a to przekłada się na większą częstotliwość żerowania. Ważne jest również to, że poza dużą różnorodnością i intensywnością zapachów, są one również bardzo trwałe. Aromat orzecha utrzymuje się przez 48 godz. i przez ten cały czas pachnie i jest atrakcyjny dla ryb.

Z nowości na rok 2022 wymienić przede wszystkim należy Giant Maize, czyli duże ziarna kukurydzy oferowane w pięciu smakach: naturalnym, ananas, limonka, Sko.Pex i Pink Panter. Kolejną nowością jest niewątpliwie Glue, czyli paleta naturalnych klejów o określonej frakcji. Pomysł polegał głównie na stworzeniu kleju, który mógłby spajać ziarna. Dało to możliwość rzucania bezpośrednio na głęboką wodę w wybrane do zanęcenia miejsce przy pomocy z procy, bezpośrednio z łodzi lub z pontonu. Aglomerowane kulki kukurydzy, rzepiku, konopi i orzechów tygrysich działają poprzez uwalnianie maleńkich cząsteczek nasączonych zapachem zawierających składniki aktywne, które silnie wpływają na zmysł smaku i zapach u karpia. Glue w wybranym miejscu karmienia tworzy atrakcyjną chmurkę.  Aby uzyskać pożądany efekt, należy wymieszać go z ziarnami, zwilżyć wodą i zlepić.

Carp Old School we współpracy z firmą Eco Baits wypuściła na rynek o zapachu king squit orzeszki tygrysie, pizza’corn oraz całą gamę ziaren: kukurydzę, rzepik z konopią, mixy ziaren i ziarna do PVA.

Pan Bartosz Celny od dawna spełnia swoje dziecięce marzenie o wielkim karpiu wciągającym spławik do wody. To pasja, która łączy życie na wolności z odrobiną adrenaliny, kiedy brania zaczynają się, a spławik znika pod powierzchnią. Dzięki gotowym do użycia produktom Carp Old School możesz skupić się na tym, co najważniejsze i cieszyć się z owocnego połowu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =