Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Irygator to urządzenie do higieny jamy ustnej. Skutecznie usuwa resztki jedzenia z przestrzeni między zębowych i kieszonek dziąsłowych, dzięki czemu łatwiej uniknąć stanów zapalnych i wynikających z nich chorób. Dlaczego warto mieć takie urządzenie?
Jak działa irygator?
Irygator wyposażony jest w specjalną dyszę, którą wypływa woda pod dość wysokim ciśnieniem – jego poziom można dowolnie ustawić, a wbudowany system kontroli pilnuje, aby ta wartość nie została przekroczona. Irygatory dostępne w ofercie Waterpik Polska mają kilka wymiennych końcówek, które wystarczy dopasować do indywidualnych potrzeb, a dostępny w naszej ofercie model SF-02 jest dodatkowo wyposażony w szczoteczkę do mycia zębów.
Do zbiornika irygatora wlewa się czystą wodę o letniej temperaturze – nie trzeba jej wcześniej przegotowywać. Sama woda wystarcza do dokładnego oczyszczenia przestrzeni między zębami. Irygatora nie należy napełniać płukankami, co jest nie tylko nieskuteczne i nieopłacalne, ale może mieć także negatywny wpływ na urządzenie. W ofercie Waterpik znajdują się za to tabletki wybielające, które można umieścić w uchwycie irygatorów modeli WF-05 oraz WF-06, aby jeszcze skuteczniej zadbać o higienę swoich zębów.
Czy warto kupić irygator stacjonarny?
Irygatory do płukania jamy ustnej występują w dwóch wersjach: stacjonarnej i bezprzewodowej. Modele stacjonarne mają więcej praktycznych funkcji i zazwyczaj są bardziej wydajne. Podobnie do modelu bezprzewodowego, irygator stacjonarny od Waterpik zapewnia precyzyjny strumień czyszczący, posiada jednak aż dziesięć ustawień jego mocy i większym zakresem ciśnienia – wynosi on od 0,8 do 8 barów. Jego pojemnik na wodę jest większy niż w irygatorze bezprzewodowym (207 ml) – jego pojemność wynosi aż 651 ml.
Stosowanie irygatora stacjonarnego zaleca się w wypadku implantów dzięki jego właściwościom wspomagającym gojenie, sprawdza się on również przy koronkach, licówkach czy mostach – czyszczenie jamy ustnej wodą pod ciśnieniem nie spowoduje ich uszkodzenia. Irygator przydaje się również przy aparatach ortodontycznych, które przez swoją konstrukcję utrudniają higienę zębów. Do ich czyszczenia wystarcza tradycyjna końcówka, chyba że chcemy oczyścić okolice zamka ortodontycznego – wówczas należy dobrać odpowiednią końcówkę ortodontyczną.
Zakup irygatora to dość spory wydatek, ale bez wątpienia opłaca się to zrobić. Udowodniono, że dzięki stosowaniu irygatora udaje się utrzymać dziąsła w lepszej kondycji zdrowotnej, a płytkę nazębną usuwa się znacznie skuteczniej niż tylko szczoteczką. Irygator dociera również do tych trudno dostępnych miejsc, gdzie właśnie najczęściej rozwijają się stany zapalne. Co więcej, dzięki łatwej wymianie końcówek z jednego urządzenia może korzystać więcej niż jedna osoba – w zależności od modelu do irygatora dołączone są 2 lub 3 końcówki, które w razie potrzeby można łatwo dokupić.