Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Hematologia jest dziedziną medycyny poświęconą chorobom krwi i układu krwiotwórczego, jak anemia czy białaczka. Tego typu schorzenia mogą stanowić bardzo poważne zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego do poradni hematologicznej warto zgłosić się jak najszybciej, kiedy tylko zaobserwuje się u siebie niepokojące objawy.
Czym zajmuje się hematologia?
Krew jest ogromnie ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie krew zaopatruje komórki w tlen oraz składniki odżywcze, jak też chroni organizm przez infekcjami. Kiedy krew zaczyna chorować, negatywnie odbija się to na zdrowiu, choć na szczęście nie wszystkie schorzenia mają równie ciężki przebieg.
Najczęściej w poradni hematologicznej diagnozowane są takie choroby jak zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość, małopłytkowość, niedobory odporności, natomiast nowotwory związane z układem krwiotwórczym to przede wszystkim ostre białaczki limfatyczne, mastocytoza, przewlekłe białaczki limfocytowe, różnego rodzaju chłoniaki (np. Burkitta, ziarniczy, grudkowy), pierwotne włóknienie szpiku, czerwienica prawdziwa, nadpłytkowość samoistna, szpiczak plazmocytowy.
W Poradni Hematologii Ogólnej i Onkologicznej Onkolmed pacjenci mogą liczyć na pełną diagnostykę oraz konsultacje ze specjalistami, a pacjenci wymagający długoterminowego leczenia są objęci stałą opieką. W poradni można wykonać wszystkie potrzebne do diagnozy badania krwi.
Kiedy należy się zgłosić do hematologa?
Najczęściej do hematologa skierowanie wystawia lekarz rodzinny. Konsultacja hematologiczna jest wskazana przy nieprawidłowych badaniach krwi, a o schorzeniach układu krwiotwórczego mogą też świadczyć nietypowe objawy:
– nadmierne krwawienie, np. po lekkim skaleczeniu
– powiększone węzły chłonne
– blada skóra, błony śluzowe i usta
– zaburzenia krzepnięcia krwi
– przerost dziąseł i nadżerki w jamie ustnej
– często tworzące się siniaki albo krwiaki
Pierwsza wizyta u hematologa to szczegółowy wywiad lekarski. Pacjent jest pytany o objawy oraz historię schorzeń w rodzinie, lekarz sprawdza jego wyniki i dotychczasową historię leczenia, w razie konieczności zlecane są dodatkowe badania. Po postawieniu diagnozy specjalista hematolog ustala właściwy dla danego pacjenta sposób leczenia.