Spawanie to popularna metoda łączenia materiałów. W trakcie tego procesu nagrzewane jest miejsce łączenia i dodatkowo można je wzmocnić specjalnie dobranym spoiwem. W jaki sposób spawane są elementy ze stali nierdzewnej i aluminium?
Spawanie MIG/MAG
Spawanie tą metodą jest możliwe dzięki stworzeniu łuku elektrycznego pomiędzy elektrodą topliwą a spawaną stalą. Elektroda topliwa to inaczej drut spawalniczy, podawany w sposób ciągły z uchwytu spawalniczego. Cały proces odbywa się z użyciem gazu osłonowego. Różnica pomiędzy MIG a MAG wynika z rodzaju zastosowanego gazu. W MIG gaz osłonowy jest gazem chemicznie obojętnym, jak na przykład hel czy argon, z kolei w metodzie MAG wykorzystany gaz jest aktywny chemicznie – najczęściej to CO2. Do spawania stali nierdzewnej poleca się głównie metodę MAG, z kolei metoda MIG jest bardziej odpowiednia dla aluminium.
Nova Trading specjalizuje się w spawaniu stali nierdzewnej i aluminium, a podczas pracy zwracana jest uwaga nie tylko na jakość połączeń, ale też na jego estetykę, dzięki czemu zespawane materiały wyglądają bardzo estetycznie i nie wymagają dodatkowej obróbki. Stal jest dobrze chroniona przed korozją, więc gotowa konstrukcja również w miejscu spawania jest odporna na przedwczesne zniszczenie.
Wszystkie czynności związane ze spawaniem stali nierdzewnej odbywają się zgodnie ze standardami ISO. Gotowe wyroby są objęte kontrolą wymiarową, a złącza spawane mają zgodność z normami PN-EN ISO 5817 oraz PN-EN ISO 10042 metodami VT i PT.
Spawanie metodą TIG
Do spawania stali nierdzewnej oraz innych stali wysokostopowych odpowiednia jest także metoda TIG. Charakteryzuje się ona tym, że daje bardzo czyste spoiny i zapewnia wysoką jakość połączenia, tak że gotowy element wymaga już tylko drobnych prac wykończeniowych. W metodzie TIG wytworzony łuk elektryczny powstaje dzięki nietopliwej elektrodzie wolframowej w osłonie gazu obojętnego.
Nie jest potrzebne stosowanie dodatkowego materiału, jeśli jednak się go używa, to inaczej niż przy pozostałych metodach jest on wprowadzany do jeziorka spawalniczego ręcznie. Gaz osłonowy chroni spawany fragment przed utlenieniem, ale nie reaguje ze stalą i elektrodą. Jest to wygodne rozwiązanie przy łączeniu cienkich materiałów.