Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Dentyści coraz częściej kierują swoich pacjentów na tomografię komputerową zębów, szczęki czy żuchwy. Warto dowiedzieć się czym różni się ona od klasycznej tomografii i jakie są jej zalety.
Czym jest tomografia komputerowa?
Tomografia komputerowa jest techniką obrazowania wewnętrznych struktur organizmu i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Na szczególną uwagę zasługują odmiany tej techniki w stomatologii, gdyż pozwala ona uzyskać precyzyjne wyniki w krótszym czasie i jest bezpieczniejsza niż zwykła tomografia. W zwykłej tomografii stosuje się tzw. szczelinowe wiązki rentgenowskie. Promienie są do siebie równoległe, skanując ciągły odcinek danego układu lub narządu i dzieląc go na wiele warstw. Jednak wiązka promieniowania może być również zwężana i w tej formie wykorzystywana do diagnozowania zębów i kości żuchwy i szczęki. Tomografia komputerowa zębów jest wykonywana przez upoważniony personel. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zostało to zrobione we właściwy sposób i nie będziesz musiał się martwić o niewiarygodne wyniki. Na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia do tomografii komputerowej zębów, więc nie należy obawiać się zagrożeń związanych z badaniem. Oczywiście nie powinno to być zbyt częste, ale dawka promieniowania emitowana przez jedno badanie nie jest bardzo wysoka.W związku z tym nie musimy się martwić, że wpłynie to negatywnie na nasze zdrowie czy samopoczucie.
Jak przebiega tomografia szczęki?
Na wstępie pacjent musiustawićsię w wyznaczonej przez stomatologa pozycji, zaciskając zęby na specjalnym uchwycie stabilizującym pozycję, głowica tomografu wykonuje pełny obrót (360 stopni) wokół głowy, wykonując od 300 do 600 ujęć z różnych stron i pod różnymi kątami zdjęcia. Komputer następnie konwertuje je na obrazy 3D w ciągu kilku minut, oznacza je i nagrywa na płytach CD/DVD. Wyniki badań są gotowe do odbioru po zaledwie chwili od wykonania badania.
W jakich przypadkach pacjent jest kierowany na tomografię żuchwy czy szczęki?
Wykonuje się tomografię komputerową żuchwy lub szczęki w celu wykrycia lub wykluczenia wszelkich nieprawidłowości, które mogą występować w jamie ustnej. Dzięki tomografii zębów możliwe jest zdiagnozowanie m.in.: próchnicy, czy też wady zgryzu – często także zaleca się tomografię zębów przed założeniem aparatów ortodontycznych w celu opracowania szczegółowego i najdokładniejszego planu leczenia; a także w przypadku ubytku kości żuchwy lub szczęki; czy też zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Tomografia stomatologiczna znajduje zastosowanie również w implantologii oraz przed ekstrakcją zęba – np. przy podejrzeniu tzw. zębów zatrzymanych. Nieoceniona jest również przy leczeniu kanałowym do diagnostyki przebiegu kanałów i ewentualnych zmian zapalnych przywierzchołkowych. Tomografię dentystyczną należy wykonywać tylko wtedy, gdy przepisał ją lekarz stomatolog. To on decyduje kogo na takie badanie skierować, a u kogo występują ku temu przeciwskazania. Jeśli dentysta zaleci dziecku wykonanie tomografii żuchwy lub szczęki – warto skorzystać z jego rady. Często uzyskanie szczegółowego obrazu uzębienia jest warunkiem wstępnym przed rozpoczęciem dalszego leczenia.