Biorąc pod uwagę rekreacyjny charakter salonu, to właśnie meble wypoczynkowe stanowią najistotniejszy element aranżacji tego pomieszczenia. Do wyboru masz tu głównie trzy elementy: narożnik, sofę i fotel. Który wybrać i jak dopasować wygląd strefy wypoczynkowej do estetyki całego mieszkania lub domu? Oto garść praktycznych wskazówek. Sprawdź.

Narożniki, sofy i fotele do salonu

  • Narożniki do salonu
  • Sofy do salonu
  • Fotele do salonu

Narożniki – praktyczne i wygodne meble do dużych wnętrz

We współczesnych aranżacjach salonu narożnik jest jedną z najczęściej wybieranych opcji. Głównie z tego powodu, że występuje w wielu wariantach wielkościowych i pozwala dobrze zagospodarować nawet dużą przestrzeń w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać jej atuty bez przytłoczenia.

Na jakich kwestiach skupić się, by wybrać narożnik pasujący do wnętrza? Twojej uwadze polecamy w szczególności:

  • zastosowanie – od niego zależy to, jakie funkcje powinien mieć mebel. Jeśli chcesz go wykorzystywać jedynie do odpoczynku w salonie, spędzania czasu z najbliższymi na filmowych seansach czy przesiadywania ze znajomymi, nie potrzebujesz funkcji spania. W przypadku użytkowania narożnika jako łóżka (codziennego lub okazjonalnego) będzie już ona konieczna;
  • wielkość – powinna stanowić kompromis między rzeczywistymi potrzebami a fizycznymi warunkami pomieszczenia. W kontekście rozmiaru warto też przemyśleć układ mebla, a w szczególności długość części głównej oraz tej wydłużonej i przypominającej szezlong;
  • estetyka i funkcjonalność – na te aspekty wpłynie wybór materiału obicia oraz jego koloru. Chociaż wygląd narożnika ma znaczenie, nie zapomnij też o właściwościach tkaniny. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz małe dzieci i zwierzęta lub często jesz przed telewizorem. W takim przypadku potrzebujesz plamoodpornego i łatwego w pielęgnacji materiału, z którego bez problemu wywabisz ewentualne zabrudzenia;
  • dodatkowe opcje – jeśli narożnik ma służyć również do spania, przydatny będzie np. pojemnik na pościel. Możesz też wybrać mebel modułowy, aby zapewnić sobie możliwość późniejszej zmiany ułożenia jego poszczególnych elementów, gdy zmieni się Twoja koncepcja na wygląd wnętrza. Taką opcję zapewnia, chociażby model Lazy od IWC Home.

Elegancka sofa – idealny mebel do małego salonu

Na dobrą sprawę sofa stanowi nieco mniejszy wariant narożnika, tylko brakuje w niej wydłużonego boku służącego za szezlong. Przy wyborze tego mebla możesz zatem kierować się dokładnie tymi samymi kryteriami, skupiając się głównie na:

  • dopasowaniu do potrzeb domowników – do Twojej dyspozycji są małe, 2-osobowe modele lub większe. Możesz też znaleźć sofę z funkcją spania lub bez niej;
  • dopasowaniu do aranżacji salonu – bez trudu znajdziesz model, który będzie odpowiadać estetyce wnętrza. Producenci umożliwiają też często swobodny wybór koloru tkaniny z dostępnego wzornika;
  • funkcjonalności – tutaj ważny jest nie tylko wybór łatwej w pielęgnacji tkaniny, ale też np. sama konstrukcja. Jeśli zdecydujesz się na mebel na wysokich nóżkach, łatwo wjedziesz pod spód odkurzaczem czy mopem podczas sprzątania.

Czy sofa sprawdzi się w przestronnym pokoju dziennym, w którym chcesz przeznaczyć na strefę wypoczynkową więcej miejsca? Jak najbardziej. Wystarczy zdecydować się na większy model lub postawić na funkcjonalną kombinację, np. dwie sofy ułożone prostopadle do siebie lub też zestaw sofa+fotele. Ciekawe propozycje znajdziesz w ofercie IWC Meble – ceny też okażą się całkiem przystępne.

Czym się kierować przy wyborze foteli do salonu?

Nie w każdym pokoju dziennym znajdzie się miejsce na fotel lub ich parę. Jeśli jednak uda Ci się wygospodarować potrzebną przestrzeń, z pewnością tego nie pożałujesz. Dlaczego tak uważamy? Ten element wyposażenia salonu zapewnia dużą swobodę zarówno w kontekście czysto wizualnym, jak i związanym z użytkowaniem w praktyce.

Czym się kierować przy wyborze fotela do salonu? W grę wchodzą niemal te same kryteria, co podczas zakupu narożnika i sofy. Dodatkowo możesz zastanowić się nad tym, czy potrzebujesz modelu z podnóżkiem, czy też bez niego. Chociaż ten element zajmie dodatkowe miejsce, co może okazać się sporym utrudnieniem w niewielkim salonie, to jednak zapewni wyjątkowy komfort podczas korzystania z fotela.

Pod względem ergonomiczności na uwagę zasługuje też, chociażby kwestia podłokietników. Z jednej strony pomagają przyjąć odpowiednią postawę, a z drugiej mogą utrudniać kreatywne wykorzystywanie mebla, gdy nie zamierzasz siedzieć na nim prosto, lecz chcesz przybrać wygodniejszą, bardziej swobodną pozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + 8 =