Jedna kondygnacja nie zawsze wystarcza do tego, by stworzyć dla całej rodziny wygodną, odpowiednio dużą przestrzeń mieszkalną. Parterowy dom może oczywiście mieć większą powierzchnię, ale wtedy potrzebna jest droższa działka – czy budynek z użytkowym poddaszem będzie dobrą alternatywą?

Dom a dostępna działka

Kosztowna jest nie tylko budowa domu, ale i nabycie parceli, na której ma on stanąć. Im atrakcyjniejsze tereny, tym oczywiście droższe grunty, dlatego wielu inwestorów decyduje się na mniejszą działkę i budowę domu z dodatkową kondygnacją. Osoby, które stać na większą parcelę albo nie zależy im na mieszkaniu w droższej okolicy, mogą zdecydować się na budynek parterowy.

Który dom jest wygodniejszy?

Główną zaletą domu parterowego jest brak schodów, co jest bardzo istotne dla osób starszych, niepełnosprawnych, posiadających małe dzieci. Na projektyzwizja.pl znaleźć można komfortowe domy z ciekawie zaaranżowaną przestrzenią i praktycznym podziałem na część dzienną i nocną, tak by domownicy nie przeszkadzali sobie wzajemnie w codziennej aktywności.

Mimo to warto mieć na uwadze, że rozległy dom parterowy potrzebuje więcej ciągów komunikacyjnych, a one zabierają przestrzeń – w domu z użytkowym poddaszem są co prawda schody, za to nie musi mieć on licznych korytarzy prowadzących do poszczególnych pomieszczeń. Z jeszcze innej strony, dom z drugą kondygnacją łatwiej jest w razie konieczności podzielić na dwa mieszkania, na przykład dla starszych rodziców i dorosłego dziecka, które się nimi opiekuje.

Jak wyglądają koszty budowy?

W wielu przypadkach dom parterowy wychodzi drożej o nawet 15-20 procent – poza działką, na cenę wpływa jeszcze kosztowniejsza budowa fundamentów, dachu i podpiwniczenia. Nie jest to jednak regułą, bo równie dobrze to dom z poddaszem może wymagać większego budżetu, ponieważ trzeba w nim postawić schody, zamontować okna połaciowe, wznieść dodatkowe stropy i ściany. Warto też pamiętać o wydatkach na ogrzewanie – największe straty ciepła są przez dach oraz okna.

Wszystko zależy po prostu od zastosowanych technologii i rozwiązań architektonicznych, a na projektyzwizja.pl łatwo znaleźć dom idealnie pasujący do oczekiwań oraz możliwości finansowych inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + pięć =