Nauka jazdy konnej to doskonałe hobby niemal dla każdego! Poprawi koordynację ruchową i równowagę, pomoże zredukować wagę i wyrzeźbić mięśnie. Ma też niebagatelnie dobry wpływ na zdrowie psychiczne. Żeby zacząć, wystarczy zrobić pierwszy krok i udać się do stadniny koni. Dowiedz się, jak zaczyna się kurs jeżdżenia na koniach.

Od czego zacząć naukę jeździectwa?

Nauka jazdy konnej zawsze rozpoczyna się w stadninie. Pamiętaj jednak o tym, by wcześniej umówić się na wizytę. Konie dla początkujących nie są gotowe w każdej chwili i trzeba je przygotować do Twojej wizyty oraz zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Do zajęć musi przygotować się także trener. Jeżeli idziesz do stadniny z dzieckiem, uprzedź je o tym, że musi zachowywać się spokojnie i cicho, ponieważ konie są płochliwe i bardzo źle znoszą hałas. Rodzic musi mieć nad dzieckiem stałą kontrolę.

Nie obawiaj się, jeżeli jazda konna będzie Twoją pierwszą aktywnością fizyczną od dawna. Panuje powszechne przekonanie, że jeździec musi być wysportowany i rozciągnięty, jednak nie jest to obowiązkowe. Oczywiście dobrze rozciągnięte mięśnie nóg będą pomocne podczas wsiadania na konia, jednak pamiętaj, że wszystko przychodzi z czasem, a nauka jazdy konnej ma być przede wszystkim świetną zabawą! O wszystko w każdej chwili możesz zapytać instruktora, a ten z pewnością rozwieje wszystkie Twoje obawy.

Co może być przydatne podczas nauki?

Na pierwszy trening wystarczy, że ubierzesz się wygodnie w ubranie, które osłania ciało i nie krępuje ruchów. W końcu jeszcze nie wiesz, czy nauka jazdy konnej Ci się spodoba, zatem na razie nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na profesjonalny strój jeździecki. Postaw na odzież, która będzie dopasowana, by nogawki nie plątały się w strzemiona ani nie szeleściły na wietrze. Kask, potrzebny na zajęciach, otrzymasz na miejscu. Buty powinny być na twardej, nieelastycznej podeszwie, płaskie, być może z niewielkim obcasem. Jeśli będą usztywnione, ponad kostkę, skórzane i zapinane na rzepy, to wspaniale, jednak postaw na to, co masz w szafce.

Jak wygląda kurs jeździectwa?

Nauka jazdy konnej zawsze rozpoczyna się od oprowadzenia nowego kursanta po stajni oraz zapoznania z zasadami bezpieczeństwa i obchodzenia się z końmi. To bardzo ważne, ponieważ dzięki nim będziesz mógł uniknąć niepotrzebnego spłoszenia konia czy przypadkowego kopnięcia. W późniejszym czasie przechodzi się do zapoznania z informacjami dotyczącymi pielęgnacji zwierzęcia, zakładania siodła i wsiadania na grzbiet. Dopiero po zrealizowaniu tych kroków przejdziesz wraz ze swoim instruktorem do pierwszej przebieżki. Prawdopodobnie poprzedzi ją także opanowanie utrzymywania się w siodle, ruszania, stawania, skręcania.

Nauka jazdy konnej odbywa się przez 7 dni w tygodniu w Stajni Iskra, która organizuje również szkolenia i wyjazdy zimowe czy letnie. Znajduje się w Sztumskim Polu. Jeżeli chcesz nauczyć się jeździć konno, koniecznie rozpocznij swoją przygodę z tymi fascynującymi zwierzętami już dziś! Pomoże Ci w tym właśnie Stajnia Iskra!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + trzy =